Tünelin Ucundaki Işık

MS60 – 3Dreshaper ile Tünel ve Madencilik Uygulamaları

Koza Altın İşletmeleri, İzmir Bergama bölgesine Leica MS60 Multistation ile 3Dreshaper nokta bulutu değerlendirme ve analiz yazılımı eğitimleri için gidildi. Türkiye çapında en büyük maden işletmelerinden biri olan Koza Altın, önemli projelerinde kullanmak üzere Leica MS60 Multistation cihazı ile bu cihazdan gelecek nokta bulutu verilerini değerlendirmek amaçlı yine 3Dreshaper nokta bulutu yazılımını tercih etti. Leica  Türkiye Yetkili Temsilcisi Sistem A.Ş. den alınan Leica MS60 Multistation ve 3Dreshaper programının  kullanımı hakkındaki genel bilgiler firma çalışanlarına aktarıldı. MS60 Multistation ile standart Totalstation işlemleri ölçüm, alım-aplikasyon gibi işlemlerin yanında MS60'ın lazer tarama özelliği kullanılarak kapalı galeride nokta bulutu verisi toplandı. MS60 ile tarama alanı seçimleri, tarama çözünürlüğü seçimi ve tarama alanın panoramik görüntülerinin alınması konularında bilgiler verildi. Özellikle toplanan veriler ve bunun yanında örnek veriler kullanılarak da  3Dreshaper yazılımına dair detaylı bir eğitim gerçekleştirildi.

Bu eğitimde 3Dreshaperin genel kullanımı, çizimler, mesh ve katı model uygulamaları ve animasyon oluşturma işlemleri ile haritacılık ve mühendislik anlamında kullanılacak işlemler hakkında bilgiler sağlandı.

Bu kapsamda ;
1. MS60 ile toplanan nokta bulutunun 3dresaper' da direkt olarak açılması ve temizlenmesi
2. Nokta bulutunun mesh-katı model haline dönüştürülmesi
3. Karşılaştırması yapılacak galeriye ait dizayn verilerinin 3Dreshaper ' a import edilmesi
4. Dizayn veri ve ölçülmüş verilerden, istenilen sıklıkta tip kesitlerin geçirilmesi ve oluşan iki tip kesit verilerinin karşılaştırılması
5. Karşılaştırma sonucu oluşan analiz değerlerinin rapor çıktılarının alınması

Haritacılık ve mühendislik alanlarının yıllardır vazgeçilmezi olan Leica, açık ve kapalı madenlerde de üstün performanslı lazer tarayıcıları, MS serisi Multistationları ve nokta bulutu yazılımları ile zirveyi temsil ediyor.

 Haber Albüm