Kırkdilim Tünellerle Geçilecek

Çorum'un 70 yıllık rüyası gerçek oluyor

40 keskin virajı bulunan, Çorum- Osmancık yolundaki Kırkdilim Geçidi'nde meydana gelen kazalar ve ulaşım güçlüğü nedeniyle 1979'da tünel projesi gündeme getirildi. Çorum'u Osmancık, Dodurga, Laçin ve Kargı ilçelerine bağlamasının yanı sıra Sinop'tan başlayıp Boyabat, Kargı, Osmancık, Çorum, Yozgat, Kayseri, Niğde üzerinden Akdeniz'e ulaşan kuzey-güney aksının önemli bir parçasını oluşturan yolun kısaltılması ve kolayca aşılabilmesi için Karayolları 7. Bölge Müdürlüğü tarafından hazırlanan proje kapsamında bir yıl önce başlayan çalışmalar hız kesmeden devam ediyor. Proje tamamlandığında İç Anadolu Bölgesi, Batı Karadeniz'e daha kısa ve güvenli yoldan bağlanmış olacak. Ayrıca proje ile heyelan ve olası kaza riskleri de ortadan kalkacak. Büyük bölümü sarp kayalıklar ile uçurum arasında yer alan yaklaşık 9 kilometrelik yolda uzunlukları 1409, 1197 ve 1578 metre olmak üzere üç tünel yapılacak. T1, T2 ve T3 adıyla üç ayrı tünelin inşa edildiği bölgede bugüne kadar 780 metrelik ilerleme sağlandı. Ekiplerin hummalı çalışma yürüttüğü bölgede tüneller arasında geçişi sağlayacak menfez inşaatları da sürüyor.

Yüklenici firma Taşyapı İnşaat daha önce Sisten A.Ş.'den almış olduğu Leica TS16 total stationlara bir yenisini daha ekledi. Projede kullanılmak üzere Leica TS16 total station, Amberg Tünel Programının teslimatı Çorum / Laçin Taşyapı İnşaat şantiyesine teslim edildi. Firmaya yapılan ziyarette kullanmakta oldukları cihazların kontrolleri, firma yetkililerinin cihazlar hakkındaki soruları cevaplandırılarak, cihazları daha verimli kullanmaları yönünde bilgiler verildi.

Türkiye'nin önde gelen firmaları Leica Geosystems Teknolojilerini, Sistem A.Ş.'nin desteği ile tercih etmeye devam ediyor.
Sizinle birlikte hep daha ileriye...Haber Video