Aibot X6 Sabancı Merkez Cami

Ayrıntılı 3 boyutlu model bir kaç saat içinde elde edildi.

Adana, Türkiye, 5 Kasım 2014 - Sistem A.Ş. Aibot X6 kullanarak, Sabancı Merkez Cami'sini inceledi ve data ile ayrıntılı 3 boyutlu model oluşturdu.

Türkiyenin en büyük camisi olan Sabancı Merkez Cami'si altı minarelidir. Bunlardan dört tanesi 99 metre yüksekliğindedir. Beş kubbesinden en büyüğü 32 metre çaplı ve 54 metre yüksekliğindedir. Dolayısıyla konvensiyonel yöntemlerle bu görkemli yapının modellenmesi çok fazla zaman ve paraya mal olucaktı. Bu nedenle yetkililer bu işin insansız hava aracı ile yapılmasına karar verdi.

Uçuş sırasında, Aibot X6 multikopter önceden bilgisayarda AiProFlight yazılımında belirlenmiş güzergahta yapının çatısı üzerinde hareket etmiştir. Daha sonra pilot insansız hava aracını 2 fazla uçuş yapması için yönlendirmiştir. Aibot X6 bir Nikon Coolpix A dijital kamera taşımaktaydı. Cihaz  %80 bindirme oranıyla yüksek çözünürlüklü fotoğraflar çekmiştir. Cihaza entegre bir kamera ile alınan canlı görüntüler sahada bir istasyona gönderilmiştir. Bu istasyon sayesinde pilot önemli bütün yerleri fotoğrafladığından emin olmuştur, aynı zamanda en iyi sonuça ulaşmak için gereken optimum süre ve açıya da ulaşmış olmuştur.

Veri ile Sabancı Merkez Cami'sinin 3 boyutlu bir modeli 1-2 cm prezisyonla üretilmiştir. Yüksek çözünürlüklü fotoğraflar modele entegre edilerek, eğer cami de hasarlar varsa lokal olarak tespit etmenin önü açılmıştır. Görüntüler ve Model daha sonra restorasyon ve bakım için kullanılması amacıyla kullanılabilecektir.

Teknik Ayrıntılar

  • Kamera: Nikon Coolpix A
  • Sensor çözünürlüğü: 16.2 megapiksel
  • Görüntü Bindirme Oranı: % 80 
  • Doğruluk: 1 - 2 cm

Veri İşleme

  • Fotogrametrik çalışmalar için Agisoft PhotoScan Pro yazılımı kulllanılmıştır.


Haber Albüm