GeoMoS ve Radarın Birlikte Kullanımı

GeoMoS: 3Boyutlu deformasyon izleme...

TÜPRAG Kışladağ Altın işletmesi, işletilmeye açıldığı 2006 yılından bugüne güvenli madenciliği ön planda tutan faaliyet yaklaşımı ortaya koymuştur. Sahadaki madencilik faaliyetleri delme ve patlatmanın yükleme ve taşıma yöntemleri ile birlikte kullanıldığı konvansiyonel açık ocak işletmeciliğidir.

TÜPRAG Kışladağ Altın İşletmesi, güvenli madencilik faaliyetlerinin de bir parçası olarak, GeoMoS Jeodezik İzleme Sistemini sahasına dahil etmiştir. GeoMoS yazılımı 2 adet Kamera özellikli TM50 0.5’’ -I total station’ı yöneterek tüm sahada gerekli görülen yerlere yerleştirilmiş prizmalara okumalar yapmakta, ve yetkililere şev stabilitesi ile ilgili 7/24 bilgi vermektedir. Kablosuz iletişim ve güneş paneli destekli olarak tasarlanan TM50 total station kabinleri, sahada mevcut 2 adet radar sisteminin yanına yerleştirilmiştir. Sahada mevcut 2 adet Radar sistemi ile birlikte GeoMoS sisteminin tercih edilmesinin ana sebebi şu şekilde özetlenmektedir: Radar anlık hareketleri kendi içinde algoritmasına göre değerlendirerek deformasyon hesaplıyorken GeoMoS 3 boyutlu deformasyonu ve hareketin gerçek yönünü vermektedir. Radar sistemleri ile şevlerde meydana gelen anlık hareketler gerçek zamanlı tespit edilirken, GeoMoS ile okuma alınan prizmaların vektörel yer değişimi hesaplanarak raporlanabilmekte; böylece 2 sistemin bir arada kullanımı ile her iki sistemin birbirini doğrulaması ve tamamlanması sağlanmaktadır.

 

Leica Nova TM50 ile deformasyon hareketlerini etkili biçimde izleyin!

Leica Nova TM50 7 gün 24 saat deformasyon izleme uygulamalarındaki zorlukların üstesinden gelir. En zorlu koşullara karşı dayanıklı olarak tasarlanmıştır. Piezo teknolojisini kullanan “direct drive” motor teknolojisi, yüksek hızlı motorizasyon ve ivmelenme yeteneğini sağlamakta. Güç tüketimi oldukça düşüktür. Motor hareketleri nanometre mertebelerinde oldukça hassastır. Diğer tür motorlardaki aktarma hareketinin elimine edilmesi ile bakım gereksinimi azalmıştır.Hareketler için dişli kullanılmamaktadır. Dahası, Leica Nova serisi total stationlar manyetik alan oluşturmamakta ve manyetik alanlardan etkilenmemektedir.

Leica Nova TM50 görüntüleme modeli, 30x büyütme ve otomatik odaklama özellikli kamera ve teleskop kamerasına sahiptir. En yeni görüntü işleme teknolojisi sayesinde Leica Nova TM50 en yüksek görüntü kalitesinde fotoğraflama sağlar.

* Prizmaya: 0.6 mm + 1 ppm /2,4 sn

* Standart Mod ;1mm + 1 ppm / 2.4 saniye

* Uzun mesafeprizma bulma - ATR(3000 metre)

* Yüksek doğruluklu açısal ölçüm 0,5” (ATR ile kullanım durumunda dahi)

* Düşük güç tüketimi

* Hedef belirtme (yakın prizmaları kolaylıkla ayırt etme)

* Hedef Fotoğraflama (reflektörler önündeki engellerin tespiti)

 

Leica GeoMoS Deformasyon İzleme  Çözümü

Günümüz  izleme projelerini hızlıca anlayıp hızlıca cevap verme gereksinimi duyan uzmanlar için Leica GeoMoS gereken esnekliği sağlayan çözümdür. Ayarlanabilir yazılım, opsiyonlar ve çeşitli lisans paketleri ile Leica GeoMoS ailesi her kullanıcının özel ihtiyaçlarına uyum sağlar. Sürekli veya periyodik projelere eksiksiz görüntüleme çözümü en yüksek doğruluk ve güvenilirlikle birlikte sağlanır. GeoMoS Monitor sensör planlama ile 24 saat ölçüm döngüsü sağlar ve tüm önemli veriler tek bir SQL veritabanına kaydedilebilir.

 

Jeodezik (TotalStation, MultiStation, GNSS), geoteknik, çevresel veya diğer sensör verilerin toplanması  uç değerlerin saptanması, veri geçerliliği, filtreleme ve otomatik yeniden ölçüm işlemleri sayesinde doğru ve güvenli biçimde yapılır. Sistem durumu ve kritik gözlemlerin limit kontrolü aktif olduğunda, sorumlu kişiler zamanında çeşitli mesaj yöntemleri ile bilgilendirilir. Gelişmiş matematiksel hesaplama ve farklı sensörlerin gözlemlerinin birleştirilmesi ile görüntüleme işleminizde en doğru istikrar sağlanır.

Türkiye'nin önde gelen firmaları Leica Geosystems ve Amberg Teknolojilerini, Sistem A.Ş.'nin desteği ile tercih etmeye devam ediyor.
 
Sizinle birlikte hep daha ileriye...Haber Albüm