Dünyanın Konuştuğu Proje

Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP)

İki kardeş ülke, Türkiye ve Azerbaycan’ın iş birliğiyle ortaya çıkan bu dev projenin ölçümlerin de, Leica Viva GS15, Leica Viva GS14,Leica FlexLine TS09plus Total Station gibi birçok Leica Geosystems ürünleri kullanılmaktadır.
Avrupa’nın ve Türkiye’nin doğalgaz ihtiyacını karşılamayı ve bunun yanı sıra bölgede gaz çeşitliliğinin artmasını sağlayan projeye
Leica Geosystems'in Türkiye Temsilcisi Sistem A.Ş. ölçüm teknolojileri alanında çözüm ortağı olmaktadır.
Proje güzergahı, GPS ve Total Station'lara yüklenerek hızlı ve doğru bir şekilde kontrollerinin yapılması sağlanmaktadır. Boru hattı boyunca güzergah kontrolünün yanı sıra, kazı ve dolgu miktarlarıda istenildiğin de hızlı bir şekilde yapılmaktadır. Uzun bir hattan oluşan TANAP Projesi oluşabilecek her türlü RTK kesintilerinden etkilenmemek için Leica Geosystems'in eşsiz doğruluk sağlayan güçlü GNSS teknolojisinden faydalanmıştır.


Yüksek doğruluklu, entegre mobil iletişimleri ve UHF modemle her türlü ölçme işine uygun, en kompakt ve güçlü Leica GNSS smart antenler bu projede yer almaktadır.

 

TANAP, Projesinin Amacı:
Azerbaycan’ın Hazar Denizi’ndeki Şah Deniz doğalgaz tesislerinde çıkarılan gazın ve Hazar Denizi’nin güneyindeki diğer sahalarda üretilen doğal gazın öncelikle
Türkiye’ye, ardından Avrupa’ya taşınmasını amaçlamaktadır. TANAP, Güney Kafkasya Boru Hattı (SCP) ve Trans-Adriyatik Boru Hattı (TAP) ile birleşerek Güney Doğal Gaz
Koridorunu oluşturmaktadır. Hattın kapasitesinin ilk aşamada yılda 16 milyar m3, nihai olarak da 31 milyar m3 olması hedeflenmektedir.

1850 km olacak hat, Gürcistan sınırınki Ardahan ili Posof ilçesi Türkgözü köyünden başlayıp Ardahan,Kars, Erzurum, Erzincan, Bayburt, Gümüşhane, Giresun, Sivas, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale, Ankara, Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Tekirdağ ve Edirne olmak üzere 20 ilden geçerek, Yunanistan sınırında Edirne’nin İpsala ilçesinde son bulacaktır.
Bu noktadan, Avrupa ülkelerine doğal gaz aktaracak olan TAP Doğal Gaz Boru Hattı’na bağlanacaktır.

 Haber Video