200 Yıllık Ölçüm Geçmişi

Ölçüm Geçmişini Şekillendiren Öncü ve Vizyonerlerle Tanışın

Leica Geosystems’in geçmişi 200 yıl öncesine, 1819 yılında Kern & Co.’nun kuruluşuna dayanmaktadır. 100 yıl sonra Heerbrugg’daki boş küçük bir dokuma fabrikasında Heinrich Wild dünyanın en küçük portatif opto-mekanik teodoliti olan T2’yi geliştirerek modern ölçümün temelini atmıştır. Bundan birkaç yıl sonra, bu deneyimsiz yeni firma WILD Heerbrugg dünyanın ilk hava kamerası C2’yi ve dünyanın ilk analog fotogrametrik çizim cihazı olan B2’yi tanıtmıştır. Geçtiğimiz son iki yüzyılda firmamız çeşitli şekillerde gelişerek ölçüm & haritacılık inovasyonunda dünyada bir numara haline gelmiştir. Heinrich Wild'in ve Jakob Kern’in vizyonunu on yıllar boyunca canlı tutansa yeniliklere açık, kaliteye odaklı bu girişimci ruhtur.

 

 

2021

"Heinrich Wild, Werkstätte für Feinmechanik und Optik" 100 yıl önce Heerbrugg'da kuruldu. Bir asır içinde şirket Leica Geosystems'e dönüştü ve şu anda küresel Hexagon Group'un bir parçası. Bu şirketler, hassasiyet için büyük bir tutkuyla ve zamanlarının ötesinde yenilik ustalarıdır.

2019

Aarau Şehir Müzesi İsviçre ölçüm tarihinin 200. yılını kutlamak üzere "Kern exakt200!" sergisini açmıştır. 1819 yılında, tam 200 yıl önce, Jakob Kern Aarau’da ölçüm cihazı fabrikasını kurmuş ve başarılı şirket tarihinin temelini atmıştır.

2016

Leica Geosystems yeni BLK ürün listesindeki ilk ürünü olan, yenilikçi tek-tuşlu görüntülü lazer tarayıcı Leica BLK360’ı duyurmuştur.

2013

Leica Pegasus:One ile şirket ilk araç-üzeri mobil haritacılık çözümünü tanıtmıştır.

 

2010

Müşterilerin ürün bilgilerine, destek araçlarına ve çevrimiçi eğitime erişimine imkan veren Leica myWorld müşteri portalı tanıtılmıştır.

 

2005

Hexagon AB, İsveç tarafından satın alındı ve yeni bir dönem başladı. Kern, Wild ve Leica Geosystems'in yenilikçi gücü bugün hala Hexagon'un dünyasını şekillendiriyor.

2000

İsviçre Borsasında Leica Geosystems’in ilk halka arzı (LGSN). Amerikan firması Cyra Technologies Inc. devralınmış ve böylece HD 3B tarama dönemi başlamıştır.

 

1997

Leica Group; Leica Microsystems ve Leica Geosystems olarak bölünmüştür. Hans Hess, Leica Geosystems’in başkanı olmuştur.

 

1994

Magnavox’tan sivil GPS işlerinin alınması ve ilk iç mekan GPS ürünü System 200’ün sunulması gerçekleşmiştir.

1991

Dijitalleşmenin hızlıca ilerlemesi: Mart ayında dünyanın ilk dijital nivosu olan WILD NA2000, Debner’deki ABD’nin en önemli ölçüm kongresinde büyük yankı uyandırmış ve fotonik yenilik ödülünün sahibi olmuştur.


1990

WILD-Leitz, Cambridge Instruments ile birleşerek Leica Group olmuştur.

 

1988

Kern & Co. AG, WILD-Leitz Group tarafından devralınmıştır.

1986

Leitz Wetzlar’ın (Leica Camera işi dahil) alınması ve Wild Leitz Group’un oluşumu 17 Aralık 1986’da duyrulmuştur.

 

1985

Amerikan firması Magnavox Corporation’ın ortaklığında, ölçüm uygulamaları için ilk GPS alıcısı olan WILD WM101 tanıtılmıştır.

 

1980

Kern, DSR1 stereo çizici ve GP1 çizici ile analitik fotogrametride çığır açan bir buluş gerçekleştirmiştir.

1977

Kern E2 ile başlayan elektronik teodolitlerin tanıtılması dijitalleşme ve otomasyona büyük bir adım olmuştur. Entegre sıvı kompansatör bugün kullanılan eğim sensörlerinin temelini oluşturmuştur.

 

1969

İlk kez aya ayak basma filmi «Houston, Tranquility Base here, the Eagle has landed» Kern tarafından geliştirilmiş ve üretilmiş olan lense sahip kamera ile çekilmiştir.

 

1968

İlk kızılötesi mesafe ölçme cihazı olan DISTOMAT DI10 (WILD ve Fransız firması Sercel tarafından geliştirilmiştir) ilk yakın mesafe ölçer olarak ölçüm teknolojisinde yeniliğe imza atmıştır. 1,000 m’ye kadar mesafeleri cm doğruluğunda ölçmektedir.

1964

Heerbrugg’de 100.000’inci WILD teodolitin kalibrasyonu yapılmış ve yeryüzünün her yerinde kullanılmak üzere sevkiyatı yapılmıştır.

 

1959

Kern, dünyanın en hızlı ışık gönderme özellikli Switar-Objective 1:1,6,f=10 mm’yi sunmuştur. Bu, optikler için önemli bir dönüm noktası ve NASA’nın Apollo görevi için bunu sipariş vermesinde bir sıçrama noktası olmuştur.

 

1947

Yeni çift daireli ölçüm cihazı DK-RT, İsviçre’de tapu ölçümlerinde on yıllar boyunca standart cihaz olmuştur.

1932

WILD C12 stereometrik kamera piyasaya sunulmuştur. Fotogrametri ölçümünde kullanılan bu cihazı dünya çapında sayısız polis organizasyonu on yıllar boyunca kullanmıştır.  

 

1927

Hava araçlarının hızlı gelişimi hava kameralarının kullanılabileceğini göstermiştir. Bu mantıkla Heinrich WILD yeni C2 hava kamerasında kullanılan bir lensi geliştirmiştir.

 

1926

Amt für Landestopografie’ye WILD fotoğraflı teodolitlerin yanında ilk iki A2 otograflar temin edilmiştir.

1923

Heinrich Wild, ilk teodolit T2 ile ölçüm dünyasında yeniliğe imza atmıştır.

 

1921

26 Nisan 1921’de İsviçre Heerbrugg’da, WILD Heerbrugg kurulmuştur.


1904

Topografya departmanında mühendis olan Heinrich Wild’in oluşturduğu bir rapora dayalı olarak 1904 model prezisyonlu nivo yapılmıştır.

1851

Jakob Kern, Londra’daki bir dünya sergisinde ürünlerinin kalitesi için ödüllendirilmiştir.

 

1835

12 inç teodolit Borda’nın General Dufour’a teslim edilmesi. Bu cihaz, İsviçre’nin Dufour haritasının oluşturulmasında temel araç olmuştur.

 

1819

İsviçre Aurau’da «Mechanical Workshop Jacob Kern» makine atölyesinin kurulması. Jakob Kern ilk olarak teknik çizimler için cihazlar üretmiş ve 1900 yılına kadar bunlar Kern’in temel üretim kolu olarak kalmıştır. Bu cihazlar teknoloji ve kalitede dünya standardı olmuştur.