16. Gümüşlük Klasik Müzik Festivali

Sistem A.Ş. sanatın ve sanatçının daima yanında

Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, ilk defa 2004 yılında Bodrum’un tarihi değerleriyle öne çıkan şirin balıkçı kasabası Gümüşlük’te düzenlendi ve o günden beri de her yıl yazın en güzel akşamlarında klasik müzikseverlerle buluşmaya devam ediyor. Bu yıl 16.sı yapılan Gümüşlük Klasik Müzik Festivali 12 Temmuz - 6 Eylül tarihleri arasında kapılarını sanatseverlere açtı. Her geçen yıl sınırlarını Gümüşlük’ün biraz daha dışına taşımayı başaran festival, bu yıl açılışını Bitez’deki Aktur-Zefirya Kültür ve Sanat Merkezinde yaptı. Klasik müzikseverlerin gözdesi ve aynı zamanda festivalin de sanat danışmanı olan Devlet Sanatçısı Piyanist Gülsin Onay'ın konseri ile açılan festival, organizasyonun ana mekânı olan 25 asırlık tarihi Taşocağında, Gümüşlük sahilinde ve Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyü’nde gerçekleşti.

 

DÜNYACA ÜNLÜ MÜZİSYENLER GÜMÜŞLÜK'TE

Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivaline ülkemizin yanı sıra Hollanda, Tayvan, Almanya, İtalya, İsrail, Norveç, İrlanda, İspanya ve KKTC'den çeşitli müzisyenler de katıldı. Festivalin yapılacağı alanda izleyicilerin her alandan rahatlıkla görebileceği Ege Denizinin eşsiz panoraması yer aldı. Aktur-Zefirya Kültür ve Sanat Merkezi, Aktur A.Ş. tarafından Bodrum markasına sanat faaliyetleriyle katkı sağlamak üzere inşa edildi ve merkeze bölgenin mitolojik adı verildi.

 

MÜTHİŞ BİR KONSERLE FESTİVAL SONLANDI
16. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, Piyanist Gülsin Onay’ın, Dibeklihan Kültür ve Sanat Köyünde verdiği muhteşem bir konserle son buldu. Hayranlarının karşısına klasik müziğin sevilen eserleriyle çıkan Onay’ı, izleyici ayakta alkışladı. Bodrum Klasik Müzik Derneği tarafından organize edilen Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, bölgede yerleşik yaşayan ya da bölgeyi turizm amaçlı ziyaret eden klasik müzikseverleri,
bu yıl dört ayrı mekanda konuk etti. 10 bin civarındaki müzikseverin ilgiyle takip ettiği konserlerin sonuncusunda,
festival sahnesinin konuğu izleyicinin yakından tanıdığı Devlet Sanatçısı Gülsin Onay idi. Dibeklihan’da, gerçekleşen konser, klasik müzik sevdalısı Mine ve Ali Can Polat çifti tarafından desteklendi.

 

KAPANIŞ KONSERİNE İLGİ BÜYÜKTÜ
Çok yoğun bir ilginin olduğu konsere, Bodrum’un iş ve sanat dünyasından tanınmış isimler katıldı.
Klasik müziğe yakınlığı ile bilinen Kara Kuvvetleri Komutanı Emekli Orgeneral Aytaç Yalman, festivalin eğitim ayağı olan Gümüşlük Festival Akademisinin destekçileri Sistem A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Tanışık ve Gruptrans Yönetim Kurulu Başkanı Feyzan Erel’in yanı sıra Ak-Tur A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Avukat Fahrettin Doğan davetliler arasında idi. Gülsin Onay, Dibeklihan’da gerçekleştirilen 16. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali kapanış konseri öncesinde Festival dostları ve klasik müzikseverlere yönelik yaptığı yazılı ifadesinde, “Merhum Cenap Tezer tarafından hayata geçirilen ve Bodrum Yarımadasının en faal kültür sanat merkezi olan Dibeklihan, bu yıl festivalimizin 3 konserine ev sahipliği yaptı. Bu güzel işbirliği ve Cenap Bey'in misyonunu koruyarak devam ettirdiği için sevgili Uluç Tezer'e teşekkür ediyorum” dedi. Gülsin Onay, 12 Temmuz'da başlayan 16. Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivalinin, yaklaşık 2 ay boyunca, 4 farklı mekanda, 17 konserde,
60 sanatçıyı ağırladığına dikkat çekerek, 5 dalda düzenlenen Gümüşlük Festival Akademisinin de 50 öğrenciye ev sahipliği yaptığını söyledi.

Sponsorlara teşekkür eden festivalin sanat danışmanı Onay, sözlerini şöyle sürdürdü;
“Kültür ve Turizm Bakanlığına, Muğla Büyükşehir Belediyesi Başkanı Dr. Osman Gürün'e, Bodrum Belediyesi Başkanı Ahmet Aras'a, festival dostlarımıza, değerli sponsorlarımıza, işbirliği yapan kurumlara, festivalin bel kemiği Sanat Yönetmeni Eren Levendoğlu ve ekibine çok teşekkür ediyorum”.

 

16. ULUSLARARASI GÜMÜŞLÜK KLASİK MÜZİK FESTİVALİ SPONSOR ve DESTEKÇİLER
Kurumsal Sponsorlar; TC Kültür ve Turizm Bakanlığı, Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Bodrum Belediyesi.
Kumda Tema Sponsorları; Sistem A.Ş ve Gruptrans. Açılış Konseri Etkinlik Sponsoru, Liba Laboratuarları.
Etkinlik Sponsorları; Koçtaş, Aris Life-Canderel, Jasmin Art Production. Festivalin bu yıl İşbirliği içersinde olduğu kurumlar ise Aktur A.Ş, Art Israel ve Culture Ireland’dan oluşuyor. Ayrıca Türk Hava Yolları, Resmi Ulaşım Sponsoru olurken, Julius Meinl ve Hancı İnşaat ise Servis Sponsoru olarak yer alıyorlar. Festivalin medya sponsorları ise Digiboard, Radyo Halikarnas ve Radyo EKO.

Sistem A.Ş. sanatın ve sanatçının daima yanında...Haber Video