Ordu Çevre Yolu

Doğu Karadenizin Beklediği Çevre Yolunun İlk Etabı Açıldı

2012 yılının Temmuz ayında temeli atılan Ordu Çevre Yolu Projesi  2x2 bölünmüş yoldan oluşmuş ve toplam uzunluğu 21,4 kilometredir. Yol güzergahı muhtelif sanat yapıları ve tünellerden oluşmaktadır. Güzergah üzerinde Boztepe, Öceli, Terzili, Akçatepe 1-2 ve Turnasuyu tünelleri  ile Öceli, Civil, Melet, Akçatepe ve Turnasuyu Viyadükleri projede yer almaktadır.

Bölgenin coğrafi ve toprak yapısı, zaman zaman heyelan sebebiyle duran  inşaat çalışmaları Türk mühendislerinin olağanüstü gayretiyle yıllarca sürdü. Projenin ilk aşamasında Perşembe ilçesi Akçaova'dan başlayıp Boztepe'nin altından biri 3 bin 300 metrelik, diğeri 2 bin metrelik toplam 5 bin 300 metrelik iki ayrı tünel açıldı. Tünel çıkışları viyadük ve kavşaklarla geçilerek 21 kilometre olarak projelendirilen yolun 11 kilometrelik bölümünde çalışmalar tamamlandı. Projenin tamamlanmasıyla  40 dakikalık şehir içi geçişi de 10 dakikaya inmesi bekleniyor.

Ordu Çevre Yolu Projesi  NUROL , YÜKSEL , ÖZKA, YDA Ortaklığı tarafından yapılmaktadır. Projede Leica TS15, TS09, TS06 total stationlar ve Leica Tünel programı kullanılmıştır.

Türkiyenin önde gelen firmaları Leica Geosystems Teknolojilerini, Sistem A.Ş.'nin desteği ile tercih etmeye devam ediyor.Haber Video