Leica

20 yıldır atletizm oyunlarında Leica Geosystems’in Total Station cihazları Olimpiyat Oyunlarında kullanılmaktadır

Söz konusu rekorsa, tek bir mm bile önemlidir. Leica Geosystems’in Total Station cihazları tüm Dünya’da atletizm etkinliklerinde kullanılmaktadır.

İlk kez 1970'lerde Albert Littley ve Steven Reeves öncülüğünde EDM (elektronik mesafe ölçümü) ve Total Station cihazları kullanılmaya başlanmıştır.1979'da Littley ve Steven Reeves ingiltere'deki Guardian Royal Exchange atletik şampiyonalarındaki etkinliklerde T16 Teodolit ile bağlı Distomat DI3s EDM kullanarak deneme ölçümleri gerçekleştirmiştir.20 yıldır da atletizm oyunlarında Leica Geosystems’in Total Station cihazları Olimpiyat Oyunlarında kullanılmaktadır.

1996 yılında Atlanta Olimpiyat Oyunları’nda yine Leica Geosystems yer almıştır. Disk atıcısı ve uzun atlama uzmanının elde ettiği mesafenin ölçülmesinde Leica Total Station cihazları kullanılmıştır. Total station'larda olimpiyat oyunları için özel geliştirilmiş "athletics uygulaması" yer almaktadır.

 

 

2000 yılında Sidney’in yeni stadyumunda atlama ve atış mesafelerinin ölçülmesinde Leica Geosystems’in total station cihazları kullanılmıştır. Mesafeler çok daha hızlı, daha doğrulukla ve daha güvenilir biçimde belirlenmiştir. Bunların dışında Atina 2004, Pekin 2008 ve şimdi devam eden Rio 2016 olimpiyat oyunlarında da Leica geosystems tercih edilmiştir.

Aynı zamanda IAAF (Uluslar arası Atletizm Federasyonu) Golden League, Melbourne’deki İngiliz Oyunları, Doha Katar’daki Avustralya ve Asya oyunları gibi dünya çapındaki müsabakalarda da bu teknoloji kullanılmıştır.

Uzunluk ve yükseklik saniyeler içinde hesaplanır.

Uluslarası düzeyde yapılan müsabakalarda yükseklik ve uzunluk alanındaki rekabetlerde hız ve hassasiyet önemlidir. Leica Geosystems'in uzunluk ölçüm teknolojisi, ince hassas mesafe ve açı ölçüm teknolojisine dayanmaktadır .

1 ila 2 saniye içinde Total Station’dan oldukça yüksek prezisyonlu lazer ışık gönderilir. Atış veya atlamanın uzunluğu veya sırıklı atlamanın yüksekliği bir mm’ye kadar hesaplanabilir. Uluslar arası Atletizm Federasyonu (IAAF) kararları uyarınca bu okuma daha sonra cm’ye çevrilir ve ekranda izleyicilere yansıtılır.Haber Albüm