3DReshaper Night King

Game of Thrones'ta Sahne Modellemesi

Ünlü Amerikan fantazi drama dizisi GoT özel görsel efektler (VFX) de dahil olmak üzere 200'ü aşkın ödül kazanmıştır.

VFX film yapımında dijital karakterlerin yerleştirilmesi veya kopyalanması, set arka planlarının düzenlenmesi ve genişletilmesi gibi çalışmalardır. Modern 3B teknolojisi kullanan film yapım ekipleri, hem stüdyo hem de yapımcı açısından zamandan ve masraflardan tasarruf sağlarlar. Ayrıca sahnenin prezisyonlu modelinin dijital olarak 3B halde mevcut bulunması sayesinde sonradan yapılacak düzenleme ve değişiklikler de kolaylıkla gerçekleştirilir.

GoT dizisi için oluşturulan modellerin tüm elemanları, iki saat içinde dijital hale getirilmiştir: Yapılar, heykeller, araçlar, kalıplar, sahne malzemeleri ve hatta tüm alanın kendisi.

 

Çözüm

3B model oluşturulabilmesi için setlerin tam kapsamlı olarak ölçülmesi, tüm geometrik bilgilerin toplanması

ve her bir eleman ile sahne malzemesinin konumunun alınması gerekir. Bu işlem genellikle 3B lazer tarayıcı ile yapılır.

Bu veri yakalama işlemi esnasında onlarca farklı tarama konumunda yüz milyonlarca nokta toplanır.

Kalite kontrolü yapılan nokta bulutunun işlenmesinden sonraki aşama 3B model oluşturulmasıdır.

 

Bu amaçla BURKEN-OCUPLAN 2010 yılından beri 3DReshaper kullanmaktadır ve şu ana kadar 40'dan fazla filmi modellemişlerdir.

Bunlar arasında 10'dan fazla ülkede pek çok filmden her türlü set ( stüdyo, harici ve açık arazi) yer almaktadır.

Vardığımız sonuç şu ki: 3DReshaper son derece hızlıdır, kullanımı kolaydır ve her alana uyumluluk üst düzeydedir.

Kritik faktör

3DReshaper çok hızlı bir uygulama olduğu halde, bu tür projelerde zaman en kritik etkendir.

Çok daha kapsamlı setler için (Castle Black vb.) bile bu durum böyledir. Kısıtlı zamanda hataya yer yoktur ve ölçüm, veri

işleme, 3B modelleme ve kalite kontrol aşamalarının her birinde en iyi çözümü almak şarttır.

 

İşlem

Hızın arttırılması için 3B mesh işlemeye yardımcı olan sayısız önemli özellik vardır.

Bu özelliklerden bir kısmı aşağıdaki gibidir.

1. Güçlü motor sayesinde, bahsi geçen set gibi 2 milyar noktadan oluşturulmuş çok yüksek miktardaki veriler işleme alınır.

2. Yaygın olarak kullanılan gürültü filtresi, nokta bulutundaki gürültüyü ve ilgisiz noktaları ortadan kaldırır. Mesh işlemi öncesi sorunsuz ve etkili nokta bulutu sağlar.

3. Sapma filtresi gereksiz noktaları azaltır ve sadece en iyi noktaları tutar. Böylece mümkün olan en doğru sonuç alınır.

4. Mesh'deki boşlukların doldurulması sıkıntılı olabilir. Çünkü nokta bulutu hiçbir zaman pürüzsüz değildir. Mesh'de binlerce çukur olabilir, ancak 3DReshaper ile sadece birkaç tıklamayla bu boşluklar otomatik olarak doldurulur.

5. Yüksek doğruluk ve kompakt dosya boyutu. Mesh Seyrelt komutu sayesinde ana geometri ve doğruluk korunurken dosya boyutu çok büyük ölçüde küçültülür. 3. taraf nihai kullanıcılar için bu özellik son derece önemlidir.

6. 3DReshaper’in diğer sistemlerle birlikte çalışma özelliği sayesinde 3. taraf yazılımlardan gelen CAD modelleri içe aktarılabilir. Bu da uygulamanın kullanılabilirlik kapsamını genişletirken, ayrıca doğal halde bulunmayıp sonradan kurulan setler için en iyi çözümü oluşturan hibrid mesh modellerinin oluşturulmasına imkan verir.

7. Teslim edilmeden önce daima bir kalite kontrol gerçekleştirilmesi önerilir. Model ve nokta bulutu birbiriyle karşılaştırılabilir ve her türlü sapma renkli skala ile gösterilirken kolaylıkla anlaşılması sağlanır.

 

Sonuç

Yukarıda da belirtildiği gibi, 3DReshaper'ın diğer sistemlerle birlikte çalışabilirlik özelliği sayesinde uygulama kullanım alanı genişler. GoT dizisi için şu iki sebepten dolayı daha da avantajlıdır:

• 3DReshaper, 3. taraf uygulamalarına bilgi kaybı olmaksızın kusursuz ve net veriler teslim eder; bilgisayar animasyonu ve modelleme yazılımı dahil (Maya, Blender, vb.).

• 3DReshaper diğer uygulamalardan gelen CAD geometrisinin kullanılmasına imkan verir. Bu özelliği ile setlerde düz, dikdörtgen şekilli pek çok insan yapımı eleman olduğunda önemli bir hal alır. Bir binanın cephesi ve hatta ahşap bir yapı buna güzel bir örnektir. Hibrid metodu adı verilen bu metot mevcut örnekte kullanılmış olup işleme süresini 1/3 oranında azaltmış, aynı zamanda da en yüksek doğruluğu ve en kompakt dosya boyutunu da muhafaza etmiştir.

 

Yazılım

Bu benzersiz nokta mesh bilgisi boyut kısıtlaması olmaksızın nokta bulutu işlemeye imkan verir ve düşük kaliteli ölçümlerde bile yüksek kaliteli modeller sağlar. Bu araç tüm dijital ekipmanlardan nokta bulutu alınmasına ve bunların çok kısa sürede işleme tabi tutulmasına imkan verir.

Bu teknoloji 3DReshaper yazılımında mevcuttur ve pek çok alanda kullanılır. Örneğin: Haritacılık, Kültürel Miras, Madenler & Taş Ocakları, Mimari, İnşaat Mühendisliği, Nükleer Santraller, Mücevhercilik, Hızlı Prototip Üretme, Elektronik & Yarı İletkenler, Medikal, Dişçilik, Otomotiv, Havacılık, Gemi Yapımı ve şimdi de VFX vb.

Burken Firması Hakkında

BURKEN özel bir Macaristan şirketi olup ortaklarıyla (OCUPLAN, PLANIT3) birlikte 1998 yılından bu yana dünya çapında özel 3B ölçüm ve modelleme hizmetleri sunar. Bu en yeni teknoloji çözümleri mimarlar, topoğraflar, CBS mühendisleri ve yapı mühendislerinden oluşan uzman bir ekip tarafından sağlanır. BURKEN- OCUPLAN-PLANIT3 nükleer santraller, trafo merkezleri, havalimanları, petrol rafinerileri, fabrikalar, film setleri, kamu tesisleri ve şahsa ait mülkler, telekom ve hatta yeraltı mağaraları vb. her alanda yüzlerce tesis ve konum için projeler tamamlamıştır.

 

Hakkımızda

Hexagon Group'un (dünyanın öncü dizayn, ölçüm ve görselleştirme teknolojileri sağlayıcısı) bir parçası olan Technodigit, Lyon yakınlarında bulunan bir Fransız firmasıdır. 3DReshaper nokta bulutu işleme amacıyla hazırlanmış kullanımı kolay ve uygun fiyatlı bir yazılımdır. Standart versiyonunda pek çok özellik bulunur:

* Nokta Bulutu İşleme

* 3B Mesh

* Kontrol & Özellik Çıkartma

* Güzergah

* Kesitler & Polyline'lar

* Scripting (yazılım geliştirme) vb.

 

3DReshaper ek modüllerle de tamamlanabilir:

* CAD Yüzey Modelleme

* Materyaller ve Kameralar

* Haritacılık Eklentisi

* Tank Eklentisi

* CloudWorx EklentisiHaber Albüm