Leica ProScan

Asfalt katmanları ve yüzey analizleri için mobil tarayıcı çözümleri

Leica ProScan ile Yol Yüzeyi Doğrulaması

Mühendislerin yol yüzeyi durumunu daha doğru ve daha güvenilir şekilde yorumlaması ve analiz etmesi için yol kaplaması üst yüzeyinin katman kalınlığı kritik öneme sahiptir. İnşaat firması için yol yapacak kuruma bildirmek üzere inşaat esnasında gereken asfalt miktarının da belirlenmesi gerekir. Yol performansını iyileştirmek, yol güvenliği ve yapımını etkileyen parametreleri değerlendirmek üzere pek çok araştırma projesi yapılmaktadır. Ve bu bağlamda, kinematik lazer tarama teknolojisi çok etkili çözüm sunmaktadır.

Tek bir ölçümle yol kaplamasının üst yüzeyi hakkında bilgi edinmek ve tutarlı ve temsili veriler üretmek için Leica ProScan mobil platformu gibi kinematik ürünler kullanılabilir.

 

Otoyolu geliştirme ve kusursuzlaştırma

Uygun yol yüzeyi koşullarını sağlamada yüzey katman kalınlığı ve katman tutarlılığı temel faktörler olduğu için yol yüzeyinin kalitesi çok önemlidir. Leica ProScan mobil lazer tarama platformu da katman kalınlığını hesaplarken yol yüzeyi ve yüzey altı hakkında da kapsamlı bilgiler sağlayan etkili ve  tahribatsız bir teknolojidir.

Bu çözüm son dönemde mühendislik ve ölçüm firması olan Dr. Hesse und Partner Ingenieure firmasınca yol kaplaması esnasında üç asfalt katmanını taramak, asfaltın doğru hacim bilgilerini toplamak ve prezisyonlu katman kalınlıkları hesaplamak üzere kullanılmıştır. Faturalandırılan asfalt miktarları doğrulanırken yol yapım firmasının verdiği rakamların da kontrol edilmesi amaçlanmıştır.

Yeni döşenen yolda araç geçişine izin verilmediği için yüksek doğruluklu veri sağlama özellikli, hafif ve esnek Leica ProScan uygun olan tek tarama sistemi olmuştur.


Doğruluk gereksinimleri 3 mm olarak ayarlanmış ve tarama süresi kilometre başına iki saat olmuştur.  Bir total station cihazıyla birlikte ProScan aracı izlenerek istenilen doğruluk alınmıştır.

Leica ProScan taban, ilk katman ve asfalt katmanı olmak üzere üç katmandan oluşan yüzey katmanını eksiksiz olarak yüksek nokta yoğunluğu ile çok kısa sürede tamamlamıştır. 

Bu kadar hızlı oluşu, neredeyse tüm arazi kapsaması ve düşük masraflı oluşu sayesinde Leica ProScan son derece önemli faydalar sağlayarak verimi önemli ölçüde arttırmıştır. Yol yapım firması bu yenilikçi mobil lazer tarama çözümünü kullanarak yatırımlarından önemli bir getiri elde ettiklerini bildirmiştir.

 

Çözüm

ProScan aracı kinematik veri yakalama çalışmaları için özel olarak geliştirilmiştir. 3B gerçeklik yakalamak üzere ölçüm sistemi entegrasyonundaki, yazılım grafik kullanıcı arayüzü dizaynındaki ve veri işleme teknolojilerindeki en yeni gelişmeleri bir araya getirir.

Eşsiz performansıyla lazer taramaya yeni standartlar getirmiş ve15 metreye kadar olan tarama menzillerinde birkaç mm’lik nokta hassasiyetiyle arazide harcanan vakti %90’a varan oranlarda azaltmıştır.

Leica ProScan, çok çeşitli yol yüzeylerini başarıyla tarar ve katman kalınlıklarını en iyi şekilde hesaplar.Haber Albüm