Cihazınızı Koruyun

Çalınmaya Karşı Caydırıcılık Sağlayan Konum Bulma Özelliği: LOC8

#LockYourLeicaGeo

Londra’da yakın dönemde yapılan Geo Business 2019 fuar ve konferansında endüstri dünyası bir araya geldi. Öne çıkan önemli konulardan biri çalınmanın önlenmesi ve cihazın kurtarılması idi. The Survey Association mevcut uygulamanın geliştirilmesi için öncü ekipman üreticilerinin temsilcileri, hırsızlık analistleri, adli işaretleme tedarikçileri ile bir sigortacıyı bir araya getirdi.
Leica Geosystems İngiltere,  katılamayanlar için hırsızlığa karşı önlemlerin özetlendiği bir oturum düzenledi.

Aşağıdaki liste yatırımlarınızı korumaya ilişkin çok yönlü bir yaklaşımı sunmaktadır.

Pin Puk

2005 yılında Leica Geosystems Total Station cihazlarına güvenlik PIN kodları getirildi. Ürünlerinizi PIN kodlarıyla güvence altına alın. Yalnızca yetkili kullanıcıların girişine izin verin. Beş yanlış deneme sonunda PUK kodu istenecektir. PUK kodları sadece doğrudan Leica Geosystems’ten alınabilir be yalnızca cihazın sahibi olduğu kanıtlanmış kişilere verilir. Lütfen cihazlarınızda PIN kodunu etkinleştirin.

Cihaz yazılımlarında PIN kodlarının nasıl etkinleştirildiğini öğrenin:

Leica Flexline | Leica System 1200 | Leica SmartWorx Viva | Leica Captivate

ScanStation P15, P16, P20, P30, P40 ve P50 ile RTC360 lazer tarayıcılar da Mayıs 2019’dan itibaren ki yazılım sürümlerinde PIN kodu korumasına sahiptir.

 

mySecurity

Ürünlerinizi myWorld’ün bir bölümü olan Leica Geosystems’in çevrimiçi portalı mySecurity ile güvende tutun. Zamanlı kilit (time-lock) etkinleştirildikten sonra sadece yetkili kullanıcıların girişine izin verilir. Açma teşebbüsleri kayıt altına alınır ve konumları tespit edilir; böylece cihazın geri alınmasına yardımcı olunur. 

 

Çalınmaya Karşı Alarm

Total Station izinsiz bir şekilde yerinden kaldırıldığında veya kullanım esnasında sehpadan alındığında vb. durumlarda yüksek sesli bir sirenle uyarı verilmesini sağlayın. Gürültülü sahalarda veya TS’den uzak mesafede çalışılırken C20 kontrol ünitesi veya tablet için uzaktan kumandada açılır mesaj görüntülenerek kullanıcıya haber verilir. 

LOC8 – Lock & Locate (Kilitleme & Yer Tespiti) en yeni çalınma önlemi olup yeni TS03, TS07, TS10, TS13, TS16, MS60, TS60 ve TM50  Total Station cihazlarında mevcuttur. iCON serisinden iCR70, iCR80, iCR80S, iCB50, iCB70 ve iCT30 da LOC8’i destekler.

LOC8 yukarıda belirtilen mevcut modellere de uyarlanabilir. LOC8 istenildiğinde cihazı iç ve dış mekanda GPS, A-GPS & WiFi ile prezisyonlu olarak konumlandırabilir.

TS cihazının çalınması veya kaybolması durumunda, LOC8 dakika dakika izleyerek cihazın kurtarılmasına yardımcı olur. TS’nin içindeki dahili yedek batarya sayesinde LOC8’in konum göndermesi için cihazın açılması gerekmez, ki bu da cihazın bulunma ihtimalini büyük oranda arttırır. Cihazın sahipleri konumu yakınlarıyla ve emniyet teşkilatlarıyla paylaşabilir, böylece konum tespiti ve cihazın geri alınması en az gecikme ile gerçekleşebilir.

Konumlandırmanın da ötesinde akıllı çalışın ve çoklu çalışma alanları belirleyin. TS tanımladığınız bu alanların dışına çıktığında mobil cihazınıza veya e-posta adresinize bildirim gelsin.

Cihazınızın nerelerde bulunduğunu mu bilmek istiyorsunuz? Cihazın konum geçmişini 365 güne kadar kaydedebilirsiniz.

Sesli uzaktan alarm sireni cihaz sahibi tarafından da başlatılabilir, böylece cihazın veya izinsiz kullanan kişinin yakınlarındayken cihazın kurtarılması sağlanabilir.

Cihazın konumu örneğin denizaşırı gibi cihazın geri alınması imkansız lokasyonlarda ise, cihaz sahibi TS cihazını  LOC8 ile kilitleyerek “acil kapatma anahtarını” devreye sokabilir. Böylece TS kullanılamaz, satılamaz ve dolayısıyla da işe yaramaz hale gelir. LOC8’in bu şekilde kullanımı yaygınlaştıkça ve hırsızların çabası boşa gittikçe bu suç oranı da aynı doğrultuda azalacaktır. LOC8, takipten çok daha fazlasıdır.

Ayrıca ek önlem olarak fiziksel kilit kullanılması da görsel ve mekanik olarak hırsızlığa karşı caydırıcılık sağlamaya yardımcı olacaktır.

Açık ve gizli adli işaretlemeler de cihazın tespit edilmesine ve sahibine geri teslim edilmesine yardımcı olur.

Bir hırsızlık durumunda aşağıdakilere bilgi verin:

1. Polis (ve bir suç referans numarası alın)

2. Hırsızlık analizini üstlenmesi için SmartWater ile anlaşma yapmış olan The Survey Association 

3. Cihazın bulunması veya satışına yönelik teşebbüste bulunulması halinde cihazın kurtarılmasına yardım edecek seri numarasının kaydını elinden bulunduran ekipman üreticisi ve bayi

4. Sigortacı

5. Eğer varsa ve kayıtlıysa, adli işaretleme tedarikçisi