Yeni Nesil GPS

BUSKİ Ölçme Teknolojilerinde Önderliğini Sürdürüyor

Türkiye'de ilk GPS sabit referans istasyonunu kuran ve bu alandaki  teknolojik gelişmeleri yakından takip etmeyi sürdüren BUSKİ Genel Müdürlüğünde, 6360 sayılı yasa ile  hizmet sınırlarının genişlemesi neticesinde  tüm Bursa ilinde faaliyet gösterecek nitelikte 8 adet sabit istasyon ile BUSKİ Sabit GNSS Ağı, kısa adı BUSAGA projesi Emlak ve İstimlak Daire Başkanlığı ile yapılan ortak çalışmayla  gerçekleştirilmiş ve BUSKİ'ye yeni nesil GS16 GNSS alıcısı ve CS20 kontrol üniteleri kazandırılmıştır.

Yeni bir çağ başlatacak olan bu teknoloji, Türkiye'de ilk defa BUSKİ tarafından kullanılmaya başlanmıştır.Bursa'nın her yerine hizmet götürme amacında olan BUSKİ, BUSAGA (BUSKİ Sabit GNSS Ağı)'nın gerek kinematik,gerek statik verilerini kullanarak, GS16 alıcıları ile hızlı ve güvenilir konum bilgisi üretmeye devam edecektir. Dahası BUSAGA'nın RTCM3 formatındaki geoid model yayınları ile sahada doğrudan ortometrik (deniz seviyesinden)yükseklik elde etmek mümkün olacaktır.

GS16 GNSS anteni, kendi kendine öğrenmeyi sağlayan RTKplus özelliği ile en uygun sinyalleri seçerek değişen koşullara akıllı biçimde adapte olup en doğru konumları sağlamaktadır. Öncü RTK teknolojisi ile çalışan Viva GS16; BUSAGA altyapısının RTK ve statik verilerinin kullanılamayabileceği doğal afet gibi zorunluluk durumlarında santimetre hassasiyetinde konum üretmeye devam edilmesini sağlayacak Smart Link altyapısındadır. Herhangi bir referans istasyonu ağından düzeltme almadan, uydu üzerinden alınacak smart link hizmeti ile BUSKİ üretim sürekliliğini garanti altına almaktadır.

CS20 kontrol ünitesi, ölçme teknolojilerinin geleceği olan 3 boyutlu nokta bulutunu da desteklemektedir.Bugün, başta Bursa Büyükşehir Belediyesi olmak üzere birçok firma Bursa'da yersel ya da havadan toplanan verilerle 3 boyutlu nokta bulutu üretmektedir. CS20 kontrol ünitesi, GNSS verileri ile birlikte kritik bölgelerde bu nokta bulutlarını da açarak, alt ve üst yapı hakkında kullanıcılara 3 boyutlu bilgi ve analiz yeteneği sunmaktadır. Günümüzde yeraltında bir çok altyapının yan yana ya da üst üste yer aldığını düşünürsek, bunları 3 boyutlu olarak görüp, özellikle kazı çalışmalarının doğru ve güvenilir biçimde yapılmasını sağlamak için büyük kolaylık sağlayacaktır.Haber Albüm