KMO

Makine Kontrol sistemleri ile üstün performans ve verimlilik

Firmamız Sistem AŞ temsilcisi olduğu Leica Geosystems ürünleri ile, Türkiye'nin mega projelerinden biri olan Kuzey Marmara Otoyolu'nda aktif olarak rol aldı. Cengiz İnşaat AŞ ve Limak İnşaat AŞ, Leica makine kontrol sistemi tercihleri ile otoyol yapımında üstün performanslara imza attılar. Proje özelinde detaylı çözümlerimiz ile, Vögele markasıyla yapılan iş birliği sayesinde asfalt finişerlerine tam entegre ve kolay yönetilebilen makine kontrol sistemler uygulandı. Ayrıca greyderlerde hassas tesviye için kullanılan Leica iCON GNSS makine kontrol sistemleri; çalışmalarda hız, verim ve kesin ölçümler ile ciddi bir performans ortaya koydu.

Konu hakkında Cengiz İnşaat AŞ firması yetkilileri ve saha ekiplerinden edindiğimiz yorumları derledik.

 

“Cengiz İnşaat, Leica sistemlerinden faydalanmaya devam edecek”

“Cengiz İnşaat etüd proje grubu olarak senelerdir Leica firmasının ekipmanlarını kullanmaktayız. Bu ekipmanlarda total station, elektronik nivo ve GPSler dışında bu sene de makine kontrol sistemlerini kullanma fırsatımız oldu. Bu ilk deneyimimizdi, bizler de bu konu hakkında bilgi sahibi olmak için Leica firmasından ciddi şekilde bir bilgi almak durumunda kaldık çünkü yapacağımız otoyolun genişliği 19 metreden başlayan mesafelerle daha da genişlemek durumunda kalıyordu. Projemizdeki tesviye ve serim işlerini ofset teliyle ve ofset çubuklarıyla yapmanın zorlukları bildiğimiz için ve özellikle kurplarda ve dever geçişlerinde bizi zorlayacağını düşündüğümüz için makine kontrol sistemlerini kullanmaya karar verdik. İş zaman planlaması ve personel kullanımı açısından bize makine kontrol sistemlerinin faydalarının olduğunu düşünüyorduk ve Leica makine kontrol sistemleri seçimimizde doğru karar verdiğimizin kanaatine vardık. Proje süresince kullandığımız makine kontrol sistemlerinin teknik desteğinin Leica tarafından çok iyi verilmiş olmasından dolayı bundan sonraki projelerde daha da yaygın daha da hızlı bir şekilde değerlendirilebileceğini düşünmekteyiz. İlerideki projelerde sadece Cengiz İnşaat ve Limak İnşaat değil sektördeki diğer firmaların da makine kontrol sistemlerinden faydalanacağı kanaatindeyim.”

 

“Eski sistemlere göre daha verimli”

“Makine kontrol sistemlerinin en büyük avantajı istediğiniz her şekilde, her ortamda total station aletini istediğiniz yere kurduğunuzda, finişerinizi istediğiniz yere çektiğinizde her anlamda her dakika istediğiniz çalışmayı yapabiliyorsunuz. Asfalt ve mekanik malzeme serimini istediğiniz bölgede planlayabiliyorsunuz. Bir anda sahadan gelen haberle -örneğin serim planlanan bölgede sıkıntılı bir zemin varsa- finişerleri başka bir bölgeye naklederek herhangi bir ön hazırlık gerekmeden çalışmaya anında başlayabiliyoruz. Sistemin en büyük avantajı; hızlı plan değişiklerine uygun esnek çalışma olanağı sunmasıdır. Eskiden kullandığımız ofset teli yönteminde mutlaka bir ön hazırlık yapılması gerekliydi. Ofset kazıklarının sahada çakılması ve ayrıca bu kazıklara yüksek doğrulukla kot vermemiz gerekiyordu. Bu ön hazırlık işlemleri en az bir günümüzü alıyordu. Dahası ofset kazıklarının kaybolması, yıkılması ve kotunun değişmesi gibi birçok dertten Leica finişer makine kontrol sistemleri sayesinde kurtulduk. Makine kontrol sistemleri için yapılan yatırım maliyeti belki bu projede çıkmayacak ama bir sonraki projemizde bunun karşılığını hayli hayli alacağımızı düşünüyoruz. Serim sonuçlarında yakaladığımız yüksek doğruluk ve serim kalitesi de işin cabası oluyor, sizin yanınıza kar kalıyor, işin özü bu.”

 

“Greyderde sıfırlama ve ofset sıkıntısı ortadan kalktı”

“Kuzey Marmara Otoyolu projesinde iki senedir Leica makine kontrol sistemlerini hem greyder hem de finişerlerde kullanıyoruz. İş verimliliği açısından makine kontrol sistemleri çok faydalı oldu. Greyder ile terasman sıfırlama işlerinde, tesviye öncesi ofset kazıkları çakma derdimiz tamamen ortadan kalktı. Greyder ile yaptığımız tesviye işlerinde, iş tekrarı ve ölçme ekibinin sürekli kontrol etme zorunluluğu ortadan kalktığı için hem zamanımızı hem de personelimizi daha verimli kullanabiliyoruz.”

 

“Sıfır hata payı ile serim yapıyoruz”

“Projemizde Leica makine kontrol sistemlerini iki seneden beri kullanmaktayız ve şu anda iyi randıman alıyoruz. Bize sistemin kattığı avantajların birincisi eleman, ikincisi güzel bir serim. Bizim makinelerimizin tabla genişlikleri 7.5m’nin üzerinde, ofset sistemiyle gitmiş olsaydık eğimi mümkün değil tutturamazdık. Bizim makinamız 6m tabla genişliğinden sonra eğimde %25’e kadar hata yapabiliyor ve tabla daha genişledikçe daha fazla hata yapabiliyor. Ama Leica ile serimlerimizde bir hatamız yok, neredeyse sıfıra yakın bir serim yapmaktayız. Bizim makinalarımız içerisinde 12m tabla genişliğinde makinamız da var ve bunu çift direkli makine kontrol sistemi ile kullanıyoruz. Bildiğimiz kadarıyla 12m tablalı finişerde çift direkli makine kontrol sistemi ilk defa bizim projemizde kullanıldı. Bu geniş tablalı finişeri eğimli sistemde kullanmamız mümkün değil. Eskiden ofset teli sistemini kullanırken eğim değişikliğinde, eksiden artıya girerken eğimlerimizde çok büyük sıkıntı çekiyorduk. Ayrıca virajlarda, deverin çok yüksek olduğu yerlerde sıkıntı çekiyorduk ama Leica ile sıfır noktasında her yerde her makinede serim yapabiliyoruz.”

 

“Sistem AŞ'ye teşekkür ediyoruz”

“Biz Leica makine kontrol sistemleri ile bu projede tanıştık, gerçekten bizim açımızdan çok büyük bir avantajlar sağlıyor. Sahada hızlı olmamızı sağlıyor. Eskiden kullandığımız ofset teli sistemine göre şu an Leica sistemi daha rahat; en azından ofset teli çekme derdimiz yok, hatamızı birebir görme şansımız daha fazla. Leica zaten başlı başına çok rahat bir alet, Türkiye genelinde ben yaklaşık on dört yıldır Leica ölçme aletlerini kullanıyorum. İstanbul olsun Ankara olsun her konuda bize ne zaman arasak her konuda destek oluyorlar sağ olsunlar arkadaşlar. Gerek teknik servise gönderdiğimiz aletlerde, gerek görüntülü aramada , gerek bire bir telefonla konuşmamızda her türlü desteği veriyorlar, Sistem AŞ’ye teşekkür ediyoruz.”

 

“Basit, seri ve pratik”

“20 yıldır asfaltçıyım bu yıl Leica makine kontrol sistemiyle tanıştım. Çok iyi bir sistem, ofset demiri veya tel derdimiz yok. Telin kopma derdi yok. Telin gerginliği sorun oluyordu, ondülasyon oluyordu. Leica sistemi ile hiçbir sıkıntımız olmuyor şu anda. Kullanımı çok basit, daha seri ve pratik. Zamandan kazanıyoruz. Leica'nın bu sistemini diğer projelerde de görmek isteriz, Cengiz İnşaat’da gördük memnunuz.”

 

“Ayarcılar ve operatörler çok memnun”

“Sistem AŞ ekibinin cihazları getirip kurduklarından beri bize çok büyük yardımları oluyor. Eskiden kazık vardı tel derdi vardı, kürekçiler durmadan tel çekiyordu bir sürü sıkıntı, bir sürü eziyet oluyordu. Leica makine kontrol sistemleri ile rahatız. Biz ayarcılar olarak, finişer operatörleri olarak, finişeri ilk yerinden kalkışa veriyoruz sonra biz rahatımıza bakıyoruz.”

 

“Sistem AŞ destek ekibinden faydalandık”

“Eski sistemde ofset kazığı çakıyorduk ki bu sistem maliyetli bir sistemdir. Kullanılan kazıklar daha sonrasında kullanılamıyor. Kamyon ve benzeri sebeplerden ofset kazıkları ezilip bükülebiliyorlardı, bunun için tekrardan zaman harcamamız gerekiyordu. Alet kurmamız , kotlamamız, tekrardan ofset kazıklarını çakmamız gerekiyordu. Leica makine kontrol sisteminin bizi eski ofset teli sisteminden kurtarması bize büyük bir avantaj oldu. Sistemi kurduktan sonra, finişerler pistonlarını kendi ayarlayıp kendi başını alıp gidiyor, biz de tedbir almak amaçlı arkasından ölçü kontrolünü yapıyoruz. Makine kontrol sistemleri ile çalışmaya başladığımızda bizim herhangi bir bilgimiz yoktu. Sistem AŞ destek ekibine her sorumuzda bize net bir şekilde yanıt verdiler, ne zaman ararsak arayalım her zaman çağrımıza döndüler bize yardımcı oldular. Sistemle ilgili eğitim sürecinde bize her zaman destek oldular ki asfalt ve mekanik serimi başlattığımızda bile yanımızdan ayrılmadılar. Leica ve Sistem A.Ş ailesine bize yardımcı oldukları için, teknolojiyi bu şekilde bize yarar sağlayacak şekilde sundukları için teşekkür ederim.”Haber Video